Звяжіться з нами

044 209 23 52 067 233 50 58

Звяжіться з нами

044 209 23 52
067 233 50 58

ЧОМУ І ЯК ТРЕБА ПЕРЕВІРЯТИ ІНОЗЕМНОГО КОНТРАГЕНТА?

Категорія: Статті Оновлено 28.08.2022 16:04 Опубліковано 28.08.2022 16:04

 

ЧОМУ І ЯК ТРЕБА ПЕРЕВІРЯТИ ІНОЗЕМНОГО КОНТРАГЕНТА?

Діяльність бізнесу так чи інакше пов’язана з імпортом та/або експортом продукції та послуг. Зазвичай, ймовірно немає жодного бізнесмена, який би хоча б раз не працював з іноземним контрагентом. Сьогодні робота з іноземним суб’єктом стала ще більш актуальною в масштабах країни. Натомість, нажаль, не всі суб’єкти господарювання з іноземною реєстрацією є сумлінними. Звичайно, що в країнах ЄС ризик натрапити на підприємство-шахрая мінімальний, але він присутній завжди. Складність ситуації полягає в тому, що навіть вигравши суд, підприємству буде важко виконати рішення українського суду, адже місце виконання його буде – іноземна держава, де зареєстрований даний суб’єкт. Крім того, дуже часто співпраця з несумлінним іноземним контрагентом є ризиком потрапити в поле зору іноземних спецслужб, що призведе до втрати іміджу, і як наслідок – втрата часу та коштів. До того ж, валютний контроль з боку нашої податкової також буде спостерігати за Вами, адже невиконання зобов’язань Вашим контрагентом стане Вашою проблемою.

Перевірка контрагента важлива для кожного!

З чого почати перевірку?

Варто перевірити документи у потенційного контрагента: витяг з реєстру (чи інший документ, що підтверджує державну реєстрацію); статут; фінансову звітність (її подають мінімум щорічно, щоб бачити нормальну фінансову життєдіяльність контрагента); копію ліцензії; місцезнаходження; назву сайту чи сторінки в соцмережі тощо.

Зауваження. Будьте обережні з запитом фінансових документів, оскільки це виходить за рамки їх ділового етикету та/або є комерційною таємницею. Варто пояснити, що Ви маєте бути переконані у фінансовій стабільності контрагента, тому вам потрібні документи, аби бути впевненими в майбутньому виконанні зобов’язань.

Маючи первинний пакет документів, можна перевірити наявність реєстрації суб’єкта господарювання, перевірити його реальне місцезнаходження, наявність потужностей, персоналу. Фінансова звітність підкаже про платіжну дисципліну контрагента. Крім того, інформація з реєстрів та Статуту дозволить чітко визначити повноваження керуючого органу та його обмеження. Це все дозволить мінімізувати ризики недійсності угоди та втрати коштів.

Звертаємо увагу, що в кожній країні є свій реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і назви цих реєстрів можуть бути різними - торговий реєстр, реєстр підприємців тощо, проте суть та ж сама, що і в нашому ЄДР). До речі, в більшості країн – доступ до реєстру платний, на відміну від нашого реєстру.

Варто перевіряти по відповідним реєстрам інформацію чи не перебуває контрагент у процедурі банкрутства або статусі неплатоспроможності.

Як правило, у всіх країнах є відповідний реєстр, аналогічний нашому, де можна перевірити всю необхідну інформацію. До речі, станом на сьогодні більшість країн Європейського Союзу приєднались до єдиної бази даних, в якій ви можете перевірити відповідний статус компанії. Тож, якщо ваш контрагент зареєстрований в одній із країн з переліку, ви можете перевірити його за https://e-justice.europa.eu.

Не потрібно нехтувати і перевіркою валідності номеру ПДВ, оскільки це також важливий критерій перевірки. Основну інформацію можна отримати з цього реєстру https://ec.europa.eu/.

Важливим критерієм перевірки контрагента є наявність про нього інформації в судових реєстрах країни реєстрації потенційного партнера. В реєстрі Ви зможете побачити чи є в реєстрі інформація з негативним контекстом, а саме:

  • · чи є контрагент боржником по справі;
  • · чи контрагент несвоєчасно поставив товар/надав послуги/виконав роботи/чи якісно було надано послуги/товар;
  • · чи фігурує контрагент у кримінальних розслідуваннях і т.п.

 

Крім того, ми радимо перевіряти і наш, український судовий реєстр, адже можливо ваш потенційний контрагент вже мав «досвід» роботи з іншими компаніями в Україні.  

Третє. Санкційні списки

Враховуючи сьогодення, варто перевіряти потенційного контрагента на наявність його в санкційних списках (а також його засновників), бо співпраця з такою компанією – це гарантовані негативні наслідки для вас (криміналне провадження, блокування роботи, обшуки і т.п).  Наразі найактуальнішими списками є: санкційні списки РНБО України, США, ЄС.

Четверте. Інтернет-моніторинг

Інтернет-моніторинг також є дієвим інструментом для перевірки контрагента. Соціальні мережі, міжнародні сайти, відгуки і т.п. – це також потужний інструмент для перевірки контрагента.

Ви завжди можете розраховувати на нашу підтримку та допомогу. Ми зацікавлені в систематичній та благополучній роботі наших суб’єктів господарювання та працюємо саме для цього. Дякуємо за довіру!

Адвокатська фірма «ADVICE»

www.ua-advice.com

 

Останні відео

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, ул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua

Звяжіться з нами

044 209 23 52

© «ADVICE» , 2022
01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 14А, оф.43
Тел.: (044) 209 23 52, (067) 233 50 58
E-mail: partner@advice.in.ua